FLORIDA AP AWARDS

Winners of the 2018 Florida Associated Press Broadcasters Association Pro Contest have been announced in Orlando, Florida. 

Thirty-seven radio and television stations submitted 581 entries in the contest, which featured news and sports stories from 2018.

Orlando-area meteorologist Danny Treanor was honored for lifetime achievement as the recipient of the Legacy Award.

Winners in the 2018 Florida Associated Press Professional Broadcasters Contest:

TV I / LARGE MARKET

Feature ‘ Hard News: 1, Evan Axelbank and Corey Beckman, WTVT-TV, Tampa, “Slain Trooper’s Father Awaits Justice”; 2, Emerald Morrow and Heather Bailey, WTSP-TV, St. Petersburg, “Still no Help for a Hero.”

Feature ‘ Light News: 1, Adriana Mocciola, Zahira Collazo and Leticia Hernandez, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “Los Hombres Tambien Tejen”; 2, Lauren Verno, Timothy F. Kania and Tony Rojek, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “Take Me to Mexico Beach.”

Feature ‘ Cultural / Historical: 1, Emerald Morrow, Gene Yagle and Jim Glynn, WTSP-TV, St. Petersburg, “The Changing Face of Tampa”; 2, Rod Carter and Eric Hausmann, WFLA-TV, Tampa, “Hidden History: The Moores, Civil Rights Pioneers.”

General Assignment: 1, Erin Murray and Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “A Supercalifragilistic Kid”; 2, Greg Angel and Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “POW Reflects On John McCain.”

General Assignment ‘ Long Format: 1, Yvette Lewis and Adrian Mauceri, WJAN-TV, Miami, “Historica Apertura – Cobertura Especial Desde Jerusalem”; 2, Cait McVey, Michael Martin and Jenna Kurtz, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “The Assassination of RFK: A Flame Blown Out.”

Breaking News ‘ Station: 1, Spectrum News 13, Orlando, “Children Held Hostage”; 2, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando, “School Gunman on Campus.”

Breaking News ‘ Individual: 1, Nadeen Yanes, WKMG-TV, Orlando, “Not Guilty: Pulse Gunman’s Widow Acquitted”; 2, Stephanie Claytor and Kalvin McClure, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “Girls Plot to Kill Classmates With Knives.”

Continuing Coverage: 1, Stephen Andrews and Gordon Dempsey, WFLA-TV, Tampa, “Delay, Deny, Until He Died”; 2, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “Lo Que Maria Se Llevo.”

Investigative: 1, Greg Fox and Gordon Portell, WESH-TV, Winter Park, “Keyless Ignition Dangers”; 2, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “¿Tus Llantas Se Vencen?”

Investigative Series: 1, Adam Walser, Matt McGlashen and Erin Smith, WFTS-TV, Tampa, “Deadly Delay… Tampa’s Broken Ambulance System”; 2, Jennifer Titus, Heather Bailey and Paul Thorson, WTSP-TV, St. Petersburg, “Radon Roulette.”

Series / Franchise Reporting: 1, Caitlin Wilson, Spectrum News 13, Orlando, “Florida on a Tankful: The Wonders of the Sunshine State”; 2, Erik Von Ancken and Jim Cavanaugh, WKMG-TV, Orlando, “Getting Crime Results.”

Mid-Term Elections Reporter Assignment: 1, Greg Angel and Arnie Girard, Spectrum News 13, Orlando, “In the Eyes of the Rural Voter”; 2, Samantha Manning and Jonathan Galed, WFTV-TV, Orlando, “Palm Beach County Ballot Recount.”

Mid-Term Elections Newscast: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando; 2, John Handiboe and Gary Darling, Spectrum News 13, Orlando, “Decision 2018: Campaign Surge.”

Mid-Term Elections Digital Performance: 1, Brian Doyle, Marcie Golgoski and Greg Fox, WESH-TV, Winter Park; 2, WFLA-TV, Tampa.

Public Affairs/Documentary/TV Magazine: 1, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “La Ruta Del Desespero”; 2, Spectrum News 13, Orlando, “Opioid Crisis: Raising Heroin’s Children.”

Weather Reporting: 1, Spectrum News 13, Orlando, “Information, Location, Explanation: March 2018 Severe Weather”; 2, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “Hurricane Michael Makes Landfall.”

Sports Feature: 1, Clay LePard and Anthony Murdock, WKMG-TV, Orlando, “Pushing the Limit”; 2, WFLA-TV, Tampa, “Countdown to Daytona.”

Website/Digital: 1, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “La Ruta Del Desespero”; 2, Daniel Dahm, WKMG-TV, Orlando.

Editor: 1, Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “Fixing it in Post”; 2, Matthew Apthorp, WFTS-TV, Tampa.

Photojournalist: 1, Timothy F. Kania, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg; 2, Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “Central Florida Through a Lens.”

Weathercaster: 1, Amy Sweezey, WESH-TV, Winter Park; 2, Bryan Karrick, Spectrum News 13, Orlando.

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, Stephanie Claytor, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg; 2, Krystel Knowles, Spectrum News 13, Orlando, “Unique Space Coast News.”

Reporter: 1, Greg Angel, Spectrum News 13, Orlando, “Making News Florida Style”; 2, Laurie Davison, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg.

News Anchor or News Team: 1, Allison Kropff, WTSP-TV, St. Petersburg; 2, Michelle Imperato and Jason Guy, WESH-TV, Winter Park, “Sunrise Anchor Team.”

Television Newscast ‘ Morning/Midday: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando; 2, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando.

Television Newscast ‘ Evening/Night: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando; 2, Jess Miller and Alex Farnworth, Spectrum News 13, Orlando, “Children Held Hostage.”

Non-Breaking Newscast: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando, “Florida’s Dirty Water “; 2, Jess Miller and Samantha Miller, Spectrum News 13, Orlando, “Noor Salman Verdict.”

Producer: 1, John Handiboe, Spectrum News 13, Orlando, “Raising Heroin’s Children”; 2, Sakina Bowser, WTSP-TV, St. Petersburg.

Overall ‘ Station of the Year: 1, Spectrum News 13, Orlando; 2, WKMG-TV, Orlando.

A list of the winners announced Saturday can be found at http://discover.ap.org/contests/florida

More News from Tuesday, April 16, 2019